13 edycja Narodowego Czytania w naszej szkole przeszła już do historii. Kontynuując tradycję z ubiegłych lat, włączyliśmy się w to ogólnopolskie wydarzenie, któremu patronuje Para Prezydencka. Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej przez zachęcanie do ich wspólnego, publicznego czytania.
Tym razem wybraną lekturą był Kordian Juliusza Słowackiego – jeden z najwybitniejszych polskich dramatów romantycznych, napisany podczas pobytu poety w Szwajcarii, krótko po upadku powstania listopadowego. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. W tym roku przypada 190. rocznica jego powstania, jednak pomimo upływu lat wątki w nim poruszane nadal nie tracą na aktualności.
3 października 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 SPSK im. św. Andrzeja Boboli w Starem Bystrem wybrzmiały fragmenty tego ponadczasowego dzieła. W organizację wydarzenia oraz przeniesienie utworu na deski teatru zaangażowane były nasze nauczycielki: pani Klaudia Miętus i pani Natalia Potoczak. Wspólnymi siłami zadbały o aranżację, przepiękny wystrój i odpowiedni nastrój, adekwatny do nastroju panującego w utworze. Czytanie fragmentów „Kordiana” przeplatane było ciekawostkami dotyczącymi utworu i jego autora, które zostały przybliżone przez uczennicę kl. VIII Monikę Stramę. W rolę tytułowego Kordiana wcielił się uczeń kl. VIII Filip Wsolak, który znakomicie odegrał swoje partie, wczuwając się w postawę prezentowanego bohatera.
Imprezę uświetnili przybyli goście, przyjmując rolę lektorów: pani prof. Anna Mlekodaj, profesor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, absolwentka filologii polskiej na UJ, Katarzyna Chęcy-Zajic, absolwentka bydgoskiej Akademii Muzycznej wydziału wokalno-aktorskiego, oraz Adam Hutyra, polski aktor filmowy i teatralny. Dzięki interpretacji i wyjaśnieniom pani prof. Anny Mlekodaj nasi uczniowie mogli lepiej zrozumieć przesłanie tego dzieła, które chociaż ponadczasowe, jest jednak trudne w odbiorze dla młodego widza. Natomiast przedstawione przez przybyłych aktorów scenki pozwoliły odczuć emocjonalny wydźwięk utworu.
Cała aranżacja została przeniesiona i wystawiona również w Katolickiej Szkole Integracyjnej i Specjalnej SPSK w Czerwiennem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu. Zarówno tym, którzy czytali, przygotowywali, jak i słuchaczom. Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania.
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali