PROJEKTY I AKCJE

PROJEKTY I PROGRAMY

  • Odblaskowa Szkoła – Małopolski projekt zwiększający bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Konkurs organizowany jest przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest także zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

  • Owoce i warzywa w szkole”, Program finansowany przez Agencję Rynku Rolnego – Dyrektor Oddziału Terenowego w Krakowie.„Owoce w szkole” – program polega na dostarczaniu dzieciom klas 1 – 3 owoców i warzyw. Program został przyjęty przez Radę Ministrów. Produkty zakwalifikowane do dystrybucji w szkołach to owoce świeże: jabłka, gruszki, truskawki, borówka amerykańska, marchew, papryka słodka, rzodkiewka, pomidory, kalarepa.

  • Udział w projektach „Jeżdżę z głową”, „Już pływam”, nauka jazdy na łyżwach, dodatkowe zajęcia sportowe SKS (Szkolny Klub Sportowy), UKS (Uczniowski Klub Sportowy),

  • Program „Doskonałe mleko w szkole” program dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie w ramach projektu dostają: mleko białe, smakowe oraz jogurty smakowe.

  • Udział programie ogólnopolskim promującym bezpieczeństwo „Klub bezpiecznego Puchatka”,

  • Umiem pływać” Projekt finansowany był przez Stowarzyszenie Szkół Katolickich. W projekcie uczestniczyło 30 uczniów z naszej szkoły.

  • Dzieci z klas 1 – 3 i Oddziału Przedszkolnego uczęszczały na dodatkowe zajęcia z robotyki w każdy poniedziałek.

Działania Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 SPSK im. Św. Andrzeja Boboli w Starem Bystrem w ramach IX edycji „Odblaskowa Szkoła”

W roku szkolnym 2018/2019 po raz trzeci Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Andrzeja Boboli przystąpiła do IX edycji – akcji Odblaskowa Szkoła”, promującej wśród dzieci znajomości przepisów ruchu drogowego, konieczność noszenia elementów odblaskowych, a tym samym kształtowanie nawyków niezbędnych dla bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Konkurs organizowany jest przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest także zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

Akcja trwa od 15 września do 31 października. Koordynatorkami konkursu były panie: Barnbara Holla i Renata Zielińska. Uczniowie i nauczyciele podjęli w tym czasie wiele ciekawych inicjatyw. Miedzy innymi zorganizowano szkolny konkurs plastyczny „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, Konkurs wiedzy BRD, konkurs na najbardziej „Odblaskowego ziemniaka”, odblaskowe wycieczki. W klasach szkolnych i przedszkolnych powstały kąciki traktujące o bezpieczeństwie. Uczniowie w ramach lekcji bibliotecznych, zajęć świetlicowych zapoznali się z fachową literaturą.

Promowano bezpieczeństwo podczas zajęć z wychowawcą i zajęć pozalekcyjnych. Każda klasa miała do wykonania inne zadanie: Zrobiono 5 gazetek, zaprezentowano modę odblaskową, wykonano makiety uliczne, ułożono przyśpiewki na przemarsz i zorganizowano PRZEGLĄD PIOSENKI PROMUJĄCEJ BEZPIECZEŃSTWO.

W klasach i na korytarzach szkolnych wykonano gazetki tematyczne, na każdych drzwiach widnieją hasła przypominające o bezpieczeństwie.

Ponadto zorganizowano w dniu 20 października paradę przez wsie Stare Bystre- Rogoźnik , którą poprowadziła Grupa motocyklistów z FreeRider Podhale. Przybyli do nas także policjanci z Czarnego Dunajca, którzy przed marszem przypomnieli uczestnikom jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. W paradzie brali udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice, zaproszeni goście – a także nietypowy gość z Kielc – Pan Jan Wójcik, miłośnik motocykli i tego typu akcji, który przeczytawszy nasze ogłoszenie na portalu społecznościowym- postanowił do Nas dołączyć. Przed pochodem odbył się jeszcze przegląd piosenki promującej bezpieczeństwo.

Dzień Parady – był pełen wrażeń – wszyscy spisali się na medal. We wsi pomimo chłodnej jesiennej pogody – zrobiło się gorąco. A wszystko za sprawą głośnych śpiewów i skandowania. Uczestnicy przypominali o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Sami świecili przykładem. Uczniowie dodatkowo pod opieką nauczycieli przygotowali transparenty z hasłami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się na drodze, a także różne przyśpiewki, piosenki, rymowanki, które były przez nich wygłaszane. Podczas przemarszu uczniowie i nauczyciele wręczali przechodniom i kierowcom różnego rodzaju odblaski, przypominając jednocześnie o ich noszeniu! Były one wykonane własnoręcznie.

Po paradzie wróciliśmy do szkoły – na piknik. Nasze „Odblaskowe panie z kuchni” także spisały się na medal. Uczestnicy mogli skosztować pysznych kiełbasek, karczków, kaszanki, domowych wypieków. Napić się gorącej herbaty. Zapewne na długo ten dzień pozostanie w naszej pamięci.

Finalizację projektu mieliśmy z kolei w dniu 31 października 2018 r. o godzinie 10:35 – a zarazem podsumowanie akcji. Było wręczenie nagród ze szkolnych konkursów – wystawa prac plastycznych, przedstawienia, śpiewy, montaże słowno – muzyczne. W tym dniu klasy 2 – 3 pod opieką pań- Anny Chowaniec i Aliny Baran udały się również do Domu Pomocy :Smrek” w Zaskalu, aby promować bezpieczeństwo wśród seniorów.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję- Pani Dyrektor Anieli Staszel, wójtowi gminy Czarny Dunajec – Józefowi Babiczowi, właścicielom piekarni – Państwu Ciągwa, właścicielom sklepu „Biela” oraz firmie ubezpieczeniowej PZU.

NASZA SZKOŁA PODSTAWOWA JEST NAJBARDZIEJ ODBLASKOWA!!!

Po raz trzeci w tym roku uczestniczyliśmy w małopolskiej akcji „Odblaskowa Szkoła”.

W trakcie trwania konkursu „Odblaskowa Szkoła” zorganizowaliśmy w naszej szkole wiele ciekawych i atrakcyjnych dla uczniów spotkań, prelekcji, konkursów, zajęć i imprez. Uczniowie w interesującej formie mogli poznać lub przypomnieć sobie ważne dla ich bezpieczeństwa zasady zachowania się na drodze i nie tylko. Nasze działania dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa na drodze, poprzez zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych- przyniosły zdumiewające efekty.

Po raz drugi uzyskaliśmy tytuł – Najbardziej bezpiecznej szkoły w całym powiecie nowotarskim. Natomiast na szczeblu wojewódzkim uplasowaliśmy się na wysokiej 7 pozycji – na 257 szkół. Dzięki temu plasujemy się w pierwszej dziesiątce, która otrzymuje nagrody pieniężne. Jest to niesamowity sukces. Należy podkreślić, że żadna szkoła z powiatu nigdy nie osiągnęła tak wysokiego wyniku.

Wspólna praca dyrekcji – nauczycieli –pracowników szkoły i oczywiście rodziców oraz uczniów okazała się niezwykle owocna. DZIĘKUJEMY!

Składamy serdeczne podziękowania osobom, które wsparły udział naszej szkoły w IX edycji  małopolskiego konkursu kuratoryjnego „Odblaskowa Szkoła”.